The Institute promovează industriile creative din România, urmărind să contribuie la modernizarea României. The Institute inițiază și organizează evenimente de 19 ani și a construit o comunitate ce reunește antreprenori, profesioniști și publicul industriilor creative din România.

Prin tot ceea ce face,  contribuie la construirea unei infrastructuri puternice pentru dezvoltarea antreprenoriatului creativ în țară, crește și diversifică audiența atelierelor, designerilor, micilor afaceri, agențiilor și manufacturilor, promovează antreprenorii și profesioniștii creativi pe plan național și internațional. 

Pentru idei, recomandări sau noutăți, scrie-ne la office@institute.ro.

 
 

Concert Coma la Animusic Night și cinci cateogorii competitive la Anim’est #12

News / 11 Sep 2017 / INSTITUTE.RO
  • Concert Coma la Animusic Night și cinci cateogorii competitive la  Anim’est #12
  • Concert Coma la Animusic Night și cinci cateogorii competitive la  Anim’est #12
  • Concert Coma la Animusic Night și cinci cateogorii competitive la  Anim’est #12Ethel şi Ernest | Ethel & Ernest - Regizor: Roger Mainwood
  • Concert Coma la Animusic Night și cinci cateogorii competitive la  Anim’est #12Splendida moarte accident | The blissful accidental death - Regizor: Sergiu Negulici
  • Concert Coma la Animusic Night și cinci cateogorii competitive la  Anim’est #12Cel mai bun client | Best customer - Regizor: Serghei Chiviriga
1/5
Una dintre cele mai bune vești ale ediției cu numărul 12 este că, începând de anul acesta, Anim’est intră în rândul festivalurilor internaționale ale căror filme câștigătoare se înscriu automat pe lista lungă de nominalizări la premiul Oscar, votată de membrii Academiei Americane de Film, fiind singurul festival de film din România care se bucură de acest statut. ❤️ 

Între 29 septembrie și 8 octombrie, publicul bucureștean va avea ocazia să vadă o selecție de animații premiate la festivaluri de renume, filme proaspăt ieșite de pe băncile câtorva dintre cele mai prestigioase școli de animație din lume și o selecție de filme dedicate celor mici. Una dintre cele mai îndrăgite nopți din agenda festivalului, Animusic Night, va aduna la Expirat - Halele Carol cele mai bune videoclipuri animate lansate recent, însoțite de un concert Coma.

Selecția celor mai bune filme de animație recente e împărțită în cinci categorii competitive: 

1. VIDEOCLIP 

Noaptea de muzică și animație are loc anul acesta joi, pe 5 octombrie, iar între videoclipurile înscrise în competiție se regăsesc lansările proaspete ale unor trupe și artiști celebri precum Metallica, Katie Melua sau Chelou, ca și ale unor artiști autohtoni precum Smiley sau Deliric, alături de Silent Strike și EM. Juriul acestei secțiuni va fi format din Răzvan Rădulescu (Hefe), membru al trupei Coma, DJ și realizatorul mai multor emisiuni de radio și TV, între care Domestika (la Radio Guerrilla) și Alternative Hour (pe 1 Music Channel), Bogdan Șerban, una dintre cele mai longevive prezențe în radioul autohton, realizatorul a două emisiuni ultra-îndrăgite ale Radio Guerrilla: Guerrilive și Guerrilla Logout, și Luiz Stockler, regizor, animator și ilustrator din Marea Britanie, unul dintre trainerii Animation Worksheep – platforma educațională a festivalului, începând din 2016.

Proiecțiile videoclipurilor înscrise în competiție vor fi urmate de un concert Coma, trupa înființată la începutul anilor 2000, din a cărei componență fac parte Cătălin Chelemen (voce principală), Răzvan Albu (tobe), Dan Costea (voce, chitară), Sorin Petrescu (chitară bas), Răzvan Rădulescu aka DJ Hefe (scratchuri, efecte, keys) și Matei Tibacu-Blendea (chitară). În plus, publicul prezent va avea ocazia să vadă, în premieră, videoclipul piesei Montagne Russe, realizat în cadrul Animation Worksheep toamna aceasta. Piesa se regăsește pe cel mai recent album al trupei, Orizont, lansat în 2016.



2. LUNGMETRAJ 

Cinci lungmetraje de animație prezente deja în competițiile și selecțiile oficiale ale unor festivaluri de prestigiu vor face parte din competiția internațională în acest an: Ethel & Ernest (UK 2016, r. Roger Mainwood), după romanul grafic de Raymond Briggs, câștigător al premiului "Best Illustrated Book of the Year" în cadrul British Book Awards, Have a Nice Day (China 2017, r. Liu Jian), nominalizat la Ursul de Aur la Festivalul Internațional de Film de la Berlin anul acesta, A Silent Voice (Japonia 2016, r. Naoko Yamada), selectat și în competiția de lungmetraj a Festivalului Internațional de Film de Animație de la Annecy, Louise by the Shore (Franța 2016, r. Jean-François Laguionie), parte din selecția oficială la Annecy și câștigătorul Marelui Premiu la Festivalul Internațional de Film de Animație de la Ottawa, și Windows Horses (Canada 2016, r. Ann Marie Fleming), o animație cu un parcurs bogat în festivalurile de gen, cu vocea îndrăgitei Ellen Page, nominalizată la Oscar.

Din juriul secțiunii de lungmetraj vor face parte Nag Vladermerski, directorul Festivalului Internațional de Animație din Londra, Hanna Hemilä, regizor și producător din Finlanda, al cărei film pentru copii, Moomins on the Riviera, va fi proiectat în cadrul festivalului, și Ely Dagher, regizor și scenarist libanez, câștigătorul premiului Palme d'Or, în 2015, pentru scurtmetrajul Waves ’98.


Ethel şi Ernest | Ethel & Ernest - Regizor: Roger Mainwood

3. SCURTMETRAJ 2017

Competiția de scurtmetraj internațional reunește anul acesta 49 de filme dintre care juriul va alege câștigătorul Trofeului Anim’est. Pentru prima dată, două scurtmetraje românești sunt înscrise în această secțiune: Splendida Moarte Accident / The Blissful Accidental Death, în regia lui Sergiu Negulici, care a obținut Premiul "Jean-Luc Xiberras" pentru debut la Festivalul de la Annecy, și Cel mai bun client / Best Customer, în regia lui Serghei Chiviriga. 


Splendida moarte accident | The blissful accidental death - Regizor: Sergiu Negulici



Cel mai bun client | Best customer - Regizor: Serghei Chiviriga

4. FILM STUDENȚESC

41 de scurtmetraje realizate de studenții unor școli cu tradiție în animație au fost selectate în competiția studențească anul acesta – cea care aduce câteva dintre cele mai nonconformiste și personale povești, spuse cu ajutorul unor tehnici de animație diverse, inedite.

Câștigătorul Trofeului Anim’est, precum și premiile secțiunii de scurtmetraj studențesc, vor fi decise de un juriu format din canadianul Dave Cooper, invitat special la festival anul acesta, unul dintre cei mai apreciați artiști creatori de benzi desenate, Katariina Lillqvist, unul dintre cei mai importanți regizori de animație finlandezi, având în palmares premiul Ursul de Argint pentru scurtmetrajul The Country Doctor, și Alexis Hunot, critic de film și profesor de istoria animației la prestigioasa școală SUPINFOCOM și membru al comitetului de selecție al premiilor César.


O, mamă! | O matko! | Oh mother! - Regizor: Paulina Ziolkowska

5. MINIMEST - SCURTMETRAJ

De asemenea, cei mai mici dintre spectatori vor avea și ei parte de propria secțiune competitivă – Minimest, care aduce în cinematografe 22 dintre cele mai adorabile scurtmetraje de animație pentru copii.
Secțiunea Minimest va avea un juriu special, format din copii.


Charlie şi dinţii de iepuroi | Charlie et ses grandes dents | Charlie's buck teeth - Regizor: Esther Lalanne, Xing Yao, Valentin Sabin, Camille Verninas, Chao-Hao Yang